Бомбарда для риболовлі: що таке і як зібрати снасть для ловлі на спінінг

Будь спінінгіст рано чи пізно стикається з такою ситуацією: риба є, вона активно годується, але вперто не бажає клювати на традиційні приманки.

Цьому може бути кілька пояснень, але одне з них таке: розмір пропонованих приманок занадто великий і не відповідає харчовим потребам риби в даний момент. Навіть якщо в запасі у рибалки є приманки невеликого розміру, снасть, якою він володіє, не дозволяє йому виконати занедбаність необхідної дальності або здійснити дуже повільну проводку.

У таких випадках може виручити спосіб лову нахлистом, але цим елітним видом риболовлі володіють далеко не всі рибалки. Тоді на допомогу прийде ловля з бомбардой. Це досить простий і, в той же час ефективний метод, що дозволяє зловити більшість видів риб, що мешкають у наших водоймах.

Спосіб лову на бомбарду був винайдений в Італії. Бомбардой називають пристрій, виконаний у формі поплавця, що виконує одночасно функції грузила і поплавця, і використовується для доставки легкої приманки на необхідне рибалці відстань. Інша назва бомбарди – сбирулино. Конструкція бомбарди досить проста – крізь її тіло, що має форму витягнутої краплі, проходить трубка.

Види

Існує кілька видів бомбардьє:

 • плаваючі;
 • потопаючі;
 • з нейтральною плавучістю;
 • наливні.

Найбільш широко поширені плаваючі бомбарди. Застосування такої бомбарди дозволяє використовувати практично будь-які приманки і облавливать різні шари води – від її поверхні (при лові на «сухі» штучні мухи і поппери) до глибини майже дорівнює довжині повідка.

Потопаючі бомбарди використовуються в тому випадку, коли необхідно провести приманку на значній глибині.

Для чого потрібні бомбарди з нейтральною плавучістю? Вони використовуються рідко, тільки в тому випадку, якщо проводка повинна здійснюватися на певному горизонті в товщі води. Відповідно, і приманка повинна бути суспендером – небудь воблером з нейтральною плавучістю, або дуже повільно потопаючої штучної мухою.

Зручним є винаходом наливна бомбарда. В залежності від кількості залитої в неї води, вона може бути як плаваючою, так і потопаючої.

Матеріал бомбарди – скло, пластик або дерево (бальза).

Колір – від прозорого до чорного.

Бомбарду можна виготовити в домашніх умовах.

Снасть для лову з бомбардой

Вудлище

Як вже було сказано, батьківщиною методу лову на бомбарду є Італія. Італійські рибалки за допомогою сбирулино освоїли ловлю сига в гірських озерах. Для того щоб доставити гачок з опаришами, є традиційною наживкою для лову цієї риби в Італії, на дуже далеку відстань їм знадобилися особливі снасті.

Рибалки використовували повідці довжиною до 2.5 метрів, у зв’язку з чим їм були потрібні вудлища, довжина яких могла досягати 6 метрів. Італійська рибальська індустрія оперативно відреагувала на запити рибалок і сьогодні в цій країні налагоджено випуск снастей і аксесуарів, орієнтованих безпосередньо на подібний спосіб лову.

В наших умовах використання подібних спеціалізованих снастей навряд чи виправдано. Для лову з бомбардой підійде спиннинговое вудилище довжиною 9-10 футів середнього ладу. Тест вудилище вибирається, виходячи з маси бомбарди, яку рибалка має намір використовувати, і розміру передбачуваної здобичі.

Котушка

Ніяких особливих вимог до котушці не висувається. Її розмір повинен відповідати потужності спінінга, необхідна рівна, без провалів укладання шнура на шпулю, оскільки майже завжди застосовується нерівномірна проводка.

Лісочка

Найчастіше при лові з бомбардой спінінгісти використовують плетений шнур. Плетінка забезпечує високу міцність при малому діаметрі і більше дальній заброс. Крім цього, чутливість, характерна для шнура, дасть рибалці можливість не пропустити навіть слабкі покльовки і, таким чином, підвищить уловистость. Жодних переваг перед шнуром у монофильной ліски немає, тому її використання може бути виправдано лише бюджетними міркуваннями.

Повідець

Повідець є важливим елементом оснащення. Як правило, його довжина становить близько 1.5 метрів, якщо ті чи інші особливості конкретної риболовлі не вимагають її збільшення або зменшення. Матеріалом для повідця служить монофільная або флюорокарбонові волосінь. Порівняльна жорсткість флюорокарбона і його невидимість у воді є важливими перевагами, що визначають вибір волосіні для повідця, хоча він і володіє зниженою міцністю в порівнянні з монофилом.

Вертлюжок

Використання вертлюжка необхідно з двох причин. По-перше, він є сполучною ланкою між основною волосінню і повідцем. По-друге, вертлюжок перешкоджає закручування ліски повідка, яке може виникнути при лові на деякі види приманок.

Гачок

При використанні бомбарди гачок використовується:

 • при лові на насадки природного походження;
 • при лові на силіконові приманки.

Монтаж

Як же зібрати снасть? Монтаж оснастки проводиться за наступною схемою:

 1. В трубочку бомбарди протягується основний шнур або волосінь.
 2. Шнур протягується в гумову бусинку, функція якої полягає у перешкоджанні розбивання вузла на вертлюжке самої бомбардой.
 3. Волосінь прив’язується до вушка вертлюжка.
 4. До іншого вушка вертлюжка кріпиться кінець повідця.
Важливо! Плетений шнур легко протягнути через трубочку бомбарди за умови, якщо він сухий. Для протягування мокрою плетінки можна використовувати петлю з монофильной волосіні, щоб протягнути шнур крізь трубочку.

Використовувані приманки

Для лову з бомбардой можуть використовуватися майже будь спінінгові і нахлистові приманки – основна вимога до них пред’являється – це їх відносно малу вагу. Список приманок, які застосовуються при даному способі лову, включає:

 1. Нахлистові мухи. Залежно від об’єкта риболовлі, глибини лову та особливостей проведення можуть використовуватися «сухі» і «мокрі» мухи, німфи, стримери, лососеві мухи, щучі мухи і т. п.
 2. Легкі обертові блешні. Кращий результат дає використання вертушок, не мають огрузки, типу Mepps Lusox і Winner.
 3. Легкі коливні блешні.
 4. Поппери.
 5. Воблери.
 6. Силіконові приманки. Можна використовувати практично будь-які види силіконових приманок як з джиг-головкою, так і просто на гачку.
Увага! Необхідно порівнювати масу бомбарди і вага використовуваної приманки. Застосування занадто важкою приманки призведе до постійним її захлестам за основну волосінь, що може ускладнити процес риболовлі.

Особливості ловлі з бомбардой

Особливістю лову з бомбардой є те, що підібравши тип бомбарди і вибравши необхідну приманку, можна ловити практично будь-яку рибу як хижу, так і «мирну». Яку рибу можна зловити за допомогою бомбарди?

Щука

При лові щуки бомбарда використовується для доставки об’ємних, але разом з тим легких щукових мух в намічену крапку. Найчастіше щуку з бомбардой ловлять «жабовниках». На гачку з мухою присутній також дротяна петля, що захищає жало гачка від зачепів за траву.

Досить важка плаваюча бомбарда закидається в зарості рослинності, після чого слід повільна проводка із зупинками у «вікнах» трави. У момент пауз муха розпушує своє оперення і, повільно опускаючись на дно, провокує хижака на поклевку.

Окунь

Окуня можна ловити на різні приманки. Якщо смугастий розбійник розташований клювати на дрібні приманки, до того ж далеко від човна або від берега, на допомогу прийде плаваюча бомбарда з поппером або воблером на кінці повідця. Проводка в цьому випадку повинна бути такою ж і при лові на подібні приманки без бомбарди.

Дуже ефективним є застосування силіконових приманок з джиг-головкою, але, що набагато частіше, просто надягнутих на гачок. Повільна нерівномірна проведення даної оснастки може змусити зреагувати навіть пасивного окуня.

Форель

Ця красива і сильна риба відрізняється особливою обережністю. Щоб обдурити її, необхідно вибрати з колекції «сухих», «мокрих» штучних мух і німф саме ту, яка припаде до смаку хищнице в даний момент часу.

Важливу роль грає і тип анімації мухи, який можна здійснити, змінюючи характер проводки. Всі ці особливості добре відомі любителям лову нахлистом, який з культури та естетики знаходиться на більш високому рівні в порівнянні зі спінінгової рибалки. При лові кумжі, що є іншою формою форелі, використовують стримери в комбінації з бомбардой.

Харіус

При лові на штучні мухи з допомогою бомбарди харіус також може стати вашим трофеєм, хоча він не менш вибагливий у виборі приманки ніж форель.

Жерех

Стрімкого мешканця річкових струменів характеризує те, що він рідко підпускає рибалки на близьку відстань. Бомбарда допоможе виконати дальній заброс принад, якими можуть бути дрібні вертушки, колебалки, воблери або штучні мухи досить великого розміру.

Сарган

Цю морську рибу ловлять на природні насадки (шматки риби) і також на значній відстані від берега, що виправдовує застосування оснастки з бомбардой.

Головень

Як відомо багатьом рибалкам, головень – всеїдний. Тому і асортимент приманок, що використовуються для його лову, досить широкий. Всі їх можна застосовувати в поєднанні з бомбардой за умови їх невеликого розміру і маси, але іноді найкращого результату можна досягти при лові на штучні мухи типу Palmer.

Крім перерахованих видів риб здобиччю спінінгіста при лові з бомбардой можуть стати в’язь, краснопірка, єлець, плотва, уклейка і лящ.

Переваги лову з бомбардой

Головною перевагою лову з бомбардой є можливість доставити приманку малого ваги на значну відстань.

Інший плюс використання бомбарди полягає в тому, що спінінгістові стають доступними різноманітні методи анімації приманки. Закинувши «суху» муху під навис над річкою кущ і неквапливо смикаючи її, рибалка може створити імітацію поведінки впав у воду комахи, що, напевно, не залишить без уваги пропливає неподалік харіус або язь.

Третя перевага полягає в тому, що снасті для лову з бомбардой, а саме, вудилище і котушка, зовсім необов’язково повинні мати високу ціну, оскільки їх призначення обмежується виконанням досить нескладних функцій.

Корисне відео

Далі подивимося відео про монтажу снасті і лові на мушку:

Ловля на спінінг з бомбардой є прикордонним способом риболовлі між нахлистом і власне спінінгом. Використання дрібних приманок зовсім не означає, що здобиччю рибалки стане лише так звана «дрібниця».

Досвід, накопичений рибалкою за час, проведений на рибалці з бомбардой, дозволить йому досягти видатних успіхів в лові різноманітною за видовим складом риби і поповнити свій послужний список трофейними екземплярами.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: